Vinicius Junior, ofenzivní záložník Realu Madrid, se stal ústřední postavou rasistického incidentu po utkání s Valencií ve španělské La Lize. 21. května v zápase venku Madrid porazili 0:1. Dvaadvacetiletý Brazilec během zápasu čelil urážkám od fanoušků a agresivním akcím protihráčů. V přestávce ztratil Vinicius klid s Hugo Durem z Valencie, což vedlo k jeho první červené kartě v kariéře a vyvolalo širokou kontroverzi.

Neustálé provokace proti Viniciovi

Je důležité chápat kontext. Od roku 2018 hraje Vinicius za Real Madrid a od listopadu 2021 pravidelně čelí rasistickému zneužívání a tvrdé hře ze strany soupeřů. K incidentům souvisejícím s rasismem došlo během zápasů proti Barceloně, Atléticu Madrid, Valladolidu a Mallorce. Například 5. února 2023 během zápasu na Baleárech padaly na Brazilce urážky.

Ještě v lednu nainstalovali fanoušci Atlética Madrid na most poblíž základny Realu Madrid strašáka, oblečeného do klubové uniformy s Viniciovým číslem a příjmením.

Konflikt na konci zápasu

V zápase proti Valencii byl Viniciusův vztah s fanoušky a soupeři od samého začátku napjatý. Věci se zhoršily na konci zápasu, když fanoušci Valencie narušili hru vhozením druhého míče na hřiště. To vyvolalo konflikt mezi Brazilcem a jeho týmem s tribunami. Carlo Ancelotti, hlavní trenér Realu Madrid, se snažil svého hráče uklidnit, což vedlo k osmiminutové pauze ve hře.

V závěrečných okamžicích se Vinicius z oběti proměnil v pachatele a udeřil do obličeje útočníka Valencie Huga Dura, který se k němu předtím choval agresivně. Rozhodčí Ricardo Bengoechea nejprve ukázal Brazilci žlutou kartu, ale po zhlédnutí videozáznamu ji změnil na červenou. Toto vyloučení by mohlo vést k suspendování Viniciuse na tři zápasy do konce šampionátu.

Byla to první červená karta Viniciusovy kariéry. V šatně po zápase prý plakal, jeho okolí zvažovalo odchod z Realu Madrid.

Vinicius vyjádřil svůj postoj: „Šampionát je nyní v rukou rasistů“

V současné době Vinicius nadále hraje za svůj klub a aktivně nastoluje otázku rasismu ve španělském fotbale. Zdůrazňuje, že xenofobie se stala vážným problémem, s nímž podle něj lídři La Ligy nikam nespěchají: „Rasismus se tu stal běžnou záležitostí. Vedení ligy a fotbalové federace to považuje za normu,“ napsal na sociálních sítích. „Nyní se šampionát, který kdysi oslavovali Ronaldinho, Ronaldo, Cristiano a Messi, ocitl v sevření rasistů. V Brazílii je nyní Španělsko známé jako země rasistů.

Na podporu Viniciuse se vyslovili trenér Realu Madrid Carlo Ancelotti, brankář Thibaut Courtois, záložník Dani Ceballos a útočníci Rodrigo a Karim Benzema. Real Madrid podal ke španělskému úřadu generálního prokurátora stížnost na fanoušky, kteří hráče uráželi a označili jejich chování za zločin z nenávisti.

La Liga obvinění z rasismu odmítá

Zvláště pozoruhodná byla výměna názorů mezi Viniciusem a prezidentem La Ligy Javierem Tebasem. Tebas se pokusil vysvětlit Viniciusovi prostřednictvím sociálních sítí: „Měli byste vědět více o La Lize a naší reakci na rasismus. Byli jsme připraveni vše vysvětlit, ale na dohodnuté schůzky jste se nedostavil.“ V reakci na to Vinicius řekl: „Namísto odsouzení rasistů se prezident ligy rozhodl na mě zaútočit na sociálních sítích. Potřebuji akci a trest.“

Korespondence pokračovala. Tebas připomněl, že La Liga podala osm stížností orgánům činným v trestním řízení ohledně zneužívání Viniciuse během sezóny a celkem devět stížností týkajících se otázek diskriminace. Zdůraznil také, že s více než 200 černými hráči ve dvou nejvyšších ligách země je nespravedlivé vinit z rasismu celý šampionát nebo zemi.

Reakce na rasistický skandál: světové fotbalové hvězdy a lídři promlouvají

Na skandál aktivně zareagovaly světové fotbalové kluby a jejich hráči, jako Kyle Walker z Manchesteru City, Kalidou Koulibaly z Chelsea, Neymar a Kylian Mbappe z PSG. K nim se připojili prezident FIFA Gianni Infantino a brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva, kteří se diskuse také zúčastnili.

Infantino přezkoumal třístupňový přístup k potírání rasismu na fotbalových zápasech, počínaje dočasným zastavením hry a varováním přes oznámení až po možné trvalé zastavení zápasu s udělením vítězství soupeři, pokud budou porušování pokračovat. Zdůraznil nutnost uplatňovat tato pravidla na všech úrovních a ve všech zemích.

V případě zápasu ve Valencii byla realizována první fáze: během přerušení hry bylo oznámeno odmítnutí rasismu ze strany valencijského klubu.

Lula da Silva vyjádřil podporu Viniciusovi, nazval ho „chudým chlapcem“ a zdůraznil důležitost vážných akcí proti rasismu a fašismu ve fotbale ze strany FIFA a národních lig.

Podporu vyjádřil i brazilský ministr pro rasovou rovnost Aniel Franco a starosta Rio de Janeira Eduardo Paes, kteří kritizovali prezidenta La Ligy Javiera Tebase za jeho výroky, že v lize neexistuje systematický problém rasismu. V Rio de Janeiru zůstala neosvětlená i socha Krista Spasitele na znamení protestu proti rasismu, akci organizovaly místní fotbalové a náboženské organizace.

První viníci se už našli

Skandál již vedl k vážným důsledkům: ve Španělsku byli zadrženi fanoušci zapletení do provokací a rozhodčí, který působil v zápase Valencie – Real Madrid, byl vyhozen kvůli nesprávnému jednání. Vinicius zase zvažuje možnost odchodu z Realu Madrid i přes potíže spojené s jeho současnou smlouvou do roku 2027.

Jaké jsou dva hlavní důvody, proč se incident Viniciuse Juniora s fanoušky a soupeři v utkání s Valencií v La Lize považuje za významný?
Incident byl významný, protože poukázal na závažný problém s rasismem ve španělském fotbale. Vinicius Junior dlouhodobě čelí rasistickému zneužívání a tvrdé hře od soupeřů, a to incident v zápase s Valencií vygraduoval do fyzického konfliktu, což vyvolalo širokou kontroverzi.
100%
Incident byl významný také proto, že vyvolal roztržku mezi Viniciusem Juniorem a vedením španělské La Ligy. Prezident soutěže Javier Tebas se pokusil vysvětlit Viniciusovi, že liga proti rasismu tvrdě bojuje, ale Vinicius to odmítl a vyzval ligu k důraznějším opatřením a trestům.
0%
Voted: 1